नेपाल नजिकै आयो न्यून चापीय रेखा, देशभर लगातार वर्षा

काठमाडौं । मनसुनको न्यून चापीय रेखा नेपाल नजिकै आएको छ। जसका कारण अब कम्तीमा तीन दिन देशभर व्यापक वर्षा जारी रहने अनुमान मौसमविद्ले गरेका छन्।

उसो त शनिबार रातिदेखि नै देशभर वर्षा भइरहेको छ। धेरैजसो स्थानमा हल्कादेखि मध्यम तथा कतिपय स्थानमा भारी वर्षासमेत भइरहेको मौसमविद्ले बताएका छन्।

मौसम पूर्वानुमान महाशाखाकी मौसमविद् गंगा नगरकोटीका अनुसार अहिले ९सोमबार बिहान० पनि काठमाडौं उपत्यकासहित देशका धेरैजसो स्थानमा वर्षा भइरहेको छ। ‘प्रदेश २ का कतिपय स्थानमा त अहिले भारी वर्षासमेत भइरहेको छ,’ उनले भनिन्, ‘अन्य स्थानमा भने हल्कादेखि मध्यमसम्म वर्षा जारी छ।’

उनका अनुसार न्यून चापीय रेखा नजिकिएपछि लगातार र भारी वर्षा हुने सम्भावना बढी हुन्छ। ‘मनसुनका बेला पानी त पर्छ नै,’ मौसमविद् बासीले भनिन्, ‘तर न्यून चापीय रेखा नजिकिएपछि लगातार र ठूलो वर्षा हुन्छ।’

उनका अनुसार शनिबार रातिदेखि नै देशका प्रायः स्थानमा निरन्तर वर्षा भइरहेको छ। ‘कहिले कम कहिले बढी, कहिले एकैछिन रोकिनु बेग्लै कुरा हो, तर वर्षा भइरहेको छ,’ उनले भनिन्, ‘अब कम्तीमा तीन दिन अलि सतर्क हुन जरुरी छ।’

उनका अनुसार गत २४ घण्टामा नवलपुरमा १५१ मिलिमिटर वर्षा भएको छ भने चितवनमा १३१ मिलिमिटर वर्षा भएको छ। यसैगरी काठमाडौं उपत्यकाअन्तर्गत सुन्दरीजलमा ४८।३ मिलिमिटर वर्षा भएको छ। मैसमविद्का अनुसार ५० मिलिमिटरभन्दा माथिको वर्षालाई भारी वर्षा भनिन्छ।

मौसम पूर्वानुमान महाशाखाले सोमबार बिहान ६ बजे जारी गरेको मौसम पूर्वानुमान बुलेटिनअनुसार आज दिउँसो देशका धेरै स्थानमा हल्कादेखि मध्यमसम्म वर्षा हुने सम्भावना छ। प्रदेश १, २, ५, बागमती र गण्डकी प्रदेशका केही स्थानमा र सुदूरपश्चिम र कर्णाली प्रदेशका एक वा दुई स्थानमा भने भारी ९ठूलो० वर्षा हुने सम्भावना छ।

Back to top button