कोरोना भाइरसपछिको समाज कस्तो होला ? के यो लेख जस्तो होला ?

एजेन्सी । कोभिड १९ संक्रमणसँग लड्न अहिले विश्वभर सरकारहरुले जुन बाटो छानेका छन्, त्यसले हाम्रो विश्व, समाज र दुनियाँ बदल्ने निश्चित भइसकेको छ ।

यही सन्दर्भलाई पनि मान्छन्, इतिहासकार युवल नोआह हरारी । हरारीको पुस्तक स्यापियन्स– अब ब्रिफ हिस्ट्र अफ ह्युमनकाइन्ड विश्वचर्चित पुस्तक हो ।

यो महामारीपछि विश्व कस्तो होला, कस्तो समाजको कल्पना अहिले गर्न सकिएला रु विश्वका देशहरुबीच एकजुटता बढ्ला कि एकअर्कासँगको दूरी बढ्दा रु नागरिकको उत्पीडन बढ्ला कि उनीहरुलाई सहज होला रु

हरारीले यसबारे भनेका छन्, ‘संकट अहिले यस्तो छ कि हामीले कुनै ठूलो फैसला लिनु पर्ने हुनसक्छ । यो निर्णय तत्काल लिनु पर्ने हुन्छ । तर, हामीसँग विकल्पहरु पनि नभएका होइनन् ।’

हरारीले हामीसँग अब दुई विकल्प भएको बताएका छन् । उनले भनेका छन्, ‘हामीसँग दुई महत्वपूर्ण विकल्प हुनसक्छन्– यो संकटको सामना हामी विभिन्न देशबाट अलगरुपमा गर्ने वा वैश्विक साझेदारी तथा एकजुटता प्रदर्शन गर्ने ।’

उनले प्रत्येक देशकालागि पनि विकल्पहरु भएको बताएका छन् । ‘सर्वाधिकार सम्पन्न केन्द्रीकृत निगरानी व्यवस्था गर्ने वा सामाजिक एकजुटता गर्दै नागरिक सशक्तिकरणमा विश्वास गर्ने ।’

हरारीका अनुसार अब यो कोरोनाभइरसका कारण वैज्ञानिक तथा राजनीतिक दुवै तर्फमा विभिन्न प्रश्नहरु जन्मिएका छन् । उनका अनुसार वैज्ञानिकहरुले विभिन्न चुनौति हल गर्ने कोशिस त गरिरहेका छन् तर राजनीतिक समस्याका कारण उनीहरुको पनि यस विषयमा ध्यान अलिक कम गएको छ ।

‘महामारी रोक्नका लागि तथा हराउनका लागि मानवतासँग सबै कुरा छ जसको जरुरत छ,’ उनले भनेका छन्, ‘यो कुनै मध्यकालीन समय होइन, यो प्लेग महामारी पनि होइन, अहिले हामीलाई मानिसहरुको किन मृत्यु भइरहेको भन्ने पनि थाहा छ र अब के गर्नुपर्छ भन्ने पनि थाहा छ ।’

अहिले विश्वले थाहा पाइसकेको कुरा के हो भने साबुन पानीले हात धुँदा र सोसल डिस्टेन्सिङ अपनाउँदा यो भाइरसको संक्रमणबाट बच्न धेरै अर्थमा सकिन्छ ।

‘यो भाइरसबारे हामीले पूर्णरुपमा बुझिसकेका छौँ, हामीसँग प्रविधि छ,’ हरारीले भनेका छन्, ‘हामीसँग यो भाइरसलाई हराउनका लागि आिर्थक स्रोत छ । तर, यसलाई हामीले कसरी प्रयोग गर्छौँ भन्ने महत्वपूर्ण हो, अनि यो राजनीतिक विषय पनि हो ।’

हरारीले केही दिनअघि मात्र फाइनान्सिय टाइम्समा एउटा लेखमा आपत्कालीन अवस्थामा अहिले इमरजेन्सी प्रक्रियाहरु फास्ट फरवार्डमा काम हुने बताएका छन् । उनले यस्तो समयमा विभिन्न प्रक्रियाहरु रातारात काम गर्न सकिने त्यसमा लेखेका छन् । उनले यस्तो समयमा खतरानक परिस्थिति आउन सक्ने पनि बताएका छन् । किनकि यस्तो समयमा विभिन्न प्रविधिहरुको कुनै विकास वा सार्वजनिक बहसविना पनि काममा लगाउन सकिन्छ ।

हरारीका अनुसार सरकारले नै यस्तो समयमा पनि यस्ता विभिन्न प्रविधिलाई गलत हातमा प्रयोगका लागि दिन सक्छ । सरकारले पूरै निगरानी गरेर हामीलाई आफ्नो निगरानीमा राख्दै अपारदर्शी कुराहरुको फैसला पनि गर्न सक्छ ।

यसको एउटा उदाहरण हामीले इजरायलबाट पनि लिनसक्छौँ । त्यहाँ यो समयमा नै सबै नागरिकलाई निकै निगरानीमा राखिएको छ । हरारीका अनुसार दक्षिण कोरियामा पनि मानिसहरुको निगरानी त गरिएको छ तर अलिक बढी पारदर्शी ढंगले ।

विश्वमा अत्याधुनिक निगरानीको व्यवस्थ ागर्ने देशमा सामेल चीनले क्वारेन्टाइन उल्लंघन गर्ने नागरिकको पहिचानका लागि अनुहार पहिचान गर्ने प्रविधिको विकास गरेको थियो ।

हरारीले यस्ता प्रविधि केही समयका लागि ठिक हुने भए पनि लामो समयका लागि यस्तो प्रविधि प्रयोग गर्दा खतराहरु बढ्न सक्ने बताएका छन् ।

‘स्वास्थ्य होस् या फेरि आर्थिक विषयमा किन नहोस्,’ उनले भनेका छन्, ‘सरकारहरुले निर्णायक फैसला लिन कडा कदम उठाउन सक्छन् । म यसको पक्षमा छु तर सरकारले यस्तो गर्दा ठूलो जनसंख्यालाई प्रतिनिधित्व गरेको हुनुपर्छ ।’

उनले कम्तिमा पनि ५१ प्रतिशत जनाको प्रतिनिधित्व गर्दै सरकार बन्ने भएपनि यस्तो समयमा सरकारले प्रत्येक नागरिकको ख्याल गर्नु पर्ने बताएका छन् ।

अहिले विश्वमा अर्को देशको नागरिक तथा अर्को देशप्रति ‘नफरत’ बढेको हरारीको निष्कर्ष छ । तर, विश्वमा फैलिने महामारीले सामाजिक समूह वा कुनै पनि देशलाई भेदभाव नगर्ने उनले बताएका छन् । अनि यस्तो समयमा हरारीले भनेका छन् सरकारले पहिले नै तय गर्नुपर्छ कि उसले मुश्किलको सामाना गर्ने हो या एक्लै अगाडि नबढेर अरु देशसँग पनि सहयोग माग्ने हो ।

अहिलेको समयमा पनि विश्वका विभिन्न देशले एक्लै अगाडि बढ्ने निर्णय गरेका छन् । ‘तर, विश्वभर आपसी सहयोग अझ बलियो बनाउनु, जानकारी तथा सूचनालाई एक्सचेन्ज गर्नु र महामारीबाट प्रभावित देशमा मानव तथा मेडिकल संसाधानको निष्पक्ष वितरण अझ बढी तर्कसंगत हुन्छ ।

तर, अब यो महामारीपछि सामाजिक व्यवहार नबदलिने उनले बताएका छन् । उनले भनेका छन्, ‘यसले हामीलाई बदल्दैन किनकि मानिस सामाजिक प्राणी हो र ऊ सधैं सामाजिक रहन्छ ।’

‘यो भाइरसले हामीलाई संक्रमण गर्न हाम्रो राम्रो प्रकृतिको शोषण गरिरहेको छ,’ उनले भनेका छन्, ‘तर, हामी अझ स्मार्ट हुनु परेको छ, दिमागले सोच्नु परेको छ, दिलले होइन । सामाजिक दूरी कायम त्यसैको प्रतिफल हो ।’

Back to top button