कोरोना संक्रमणपछि मृत्यु हुने सम्भावना कति ?

काठमाडौं । बेलायती सरकारका वैज्ञानिक सल्लाहकारहरुले भनेका छन् कि कोरोना भाइरस संक्रमण भएको कारण मृत्यु हुने सम्भावना केवल ०.५ प्रतिशतदेखि १ प्रतिशतसम्म मात्र हुन्छ ।

कोरोना संक्रमणको विषयमा यो मृत्युदर कम हो । विश्व स्वास्थ्य संगठनका अनुसार विश्वमा यो भाइरसका कारण मृत्यु हुनेको दर अहिले ४ प्रतिशत देखिएको छ । २३ मार्चसम्म बेलायतमा पनि यो दर अलिक माथि थियो । त्यो हो– ५ प्रतिशत । यस्तो किन भएको थियो भने त्यहाँ सबै मानिसमा कोरोना भएको पुष्टि थिएन ।

कोरोना भाइरस संक्रमणको सुरुवातमा कसको टेस्ट हुने र कसको नहुने भन्ने कुराले पनि यो कुरा निर्धारण गर्छ । त्यसैले पनि विभिन्न देशमा यसबारे फरक फरक धारणा रहेको छ । त्यसैले विभिन्न देशबाट आएका यी तथ्यांक भ्रामक हुनसक्छन् ।

त्यसमाथि कसैको पनि मृत्यु दर व्यक्तिको उमेर, स्वास्थ्य तथा स्वास्थ्य सेवामा उसको पहुँचले निर्धारण गरेको हुन्छ । जानकारहरुका अनुसार कोरोना लागेका व्यक्तिको मृत्यु त्यस्ता व्यक्तिहरुमा बढी हुन्छ जो बुढा छन् वा जसलाई पहिले नै अरु समस्या छ ।

लन्डनको इम्पेरियल कलेजको ताजा तथ्यांक तथा अनुमानका अनुसार ८० वर्षभन्दा मानिसको मृत्यु दर अहिले १० गुणा बढी देखिएको छ । जबकी ४० वर्षभन्दा तलका मानिसमा यो कम देखिएको छ । अब पहिलो पटक चीनमा कोरोना भाइरस संक्रमण भएका ४४ हजार मानिसको विश्लेषण गरिएको छ । यसमा उनीहरुलाई पहिले नै मधुमेश, उच्च रक्तचाप, मुटुको रोग तथा सासको बिमारी भएको खण्डमा उनीहरुको मृत्युदर पनि पाँच गुणा बढी देखिएको छ ।

Back to top button